2 minut czytania

Czy makijaż permanentny boli? Odpowiedź jest bardzo prosta - i tak i nie. Tak naprawdę nie ma jednoznaczej odpowiedzi na to pytanie i jak za chwilę się przekonasz, zależy to od bardzo wielu czynników. Co więcej, na niektóre z nich masz realny wpływ. Wiedza zawarta w tym artykule pozwoli ci zminimalizować ból w trakcie zabiegu, a tym samym stres przed zabiegiem z tym związany. Możesz ją wykorzystać nie tylko przed wizytą u linergistki, ale również przed innymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, gdyż  wskazówki poniżej zawarte mają charakter ogólny.

Zacznijmy od tego, że ból jest przede wszystkim odczuciem subiektywnym, a to oznacza, że każdy człowiek odczuwa zjawisko bólu w sposób indywidualny. Dwie wartości, które definiują wytrzymałość na ból to próg bólu i tolerancja na ból. Przez próg  bólu będziemy rozumieć takie natężenie bodźca zmysłowego, które człowiek odbiera jako ból. Natomiast próg tolerancji to maksymalne natężenie bólu, które człowiek jest w stanie znieść. O ile próg bólu zależy głownie od czynników somatycznych (np. typem układu nerwowego z jakim człowiek przychodzi na świat, czy zmiany w genach -polimorfizm w genie OPRM1), to tolerancja na ból zależy od czynników psychicznych. Wypadkowa tych dwóch wartości kształtuje indywidualną wytrzymałość na ból. I choć w wielu publikacjach spotkałam się z informacjami, że niższy próg bólu stwierdza się zwykle u kobiet, osób starszych i dzieci to na tym zakończmy złe informacje i przejdźmy do pozytywów. 


Istnieją dobrze poznane czynniki, które mogą modelować wytrzymałość na ból , czyli obnizać go lub podwyższać. Przytoczę tylko te, które będą miały istotne znaczenie przed wizytą w gabincie kosmetycznym. Oczywiście jest ich o wiele więcej i jeśli zainteresuje cię temat bez problemu znajdziesz więcej informacji w internecie. 

Zacznijmy od czynników obniżających wytrzymałość na ból. Należą do nich:

 1. Bezsenność, a także objawy przewlekłego zmęczenia
 2. Niepokój i lęk
 3. Niepełne zrozumienie istoty zabiegu
 4. Brak wiary w pomyślność zabiegu
 5. Brak wsparcia bliskich
 6. Depresja
 7. Wyobrażenie letalnego charakteru bólu
 8. Kofeina
 9. Menstruacja 

Do czynników podwyższających wytrzymałość na ból należą:

 1. Zdrowy sen i odpoczynek
 2. Zrozumienie i życzliwość otoczenia
 3. Obecność bliskich
 4. Wsparcie osoby wykonującej zabieg
 5. Podniesienie nastroju i łagodznie doleglowości pozabólowych: lęku, depresji

Jakie płyną z tego wnioski? 

Przede wszystkich dobrze się wysypiaj! Zadbaj nie tylko o ilość, ale także o jakość snu. Polepszenie jakości snu i jego wydłużenie  to nie tylko korzyści dla całego organizmu, ale także ulga w odczuwaniu bólu, co zostało potwierdzone naukowo. Udowodniono,że wydłużenie snu o 2 godziny na dobę pomogło zwiększyć tolerancję na ból aż o 25% !

Strach przed bólem oraz stres z sytuacją mogącą wywołać ból, znacznie potęgują jego odczuwanie. Stresujemy się również wtedy, kiedy czegoś nie rozumiemy. Poproś osobę wykonującą zabieg, aby dokładnie go objaśniła. Gdy będziesz wiedziała czego możesz sie spodziewać w trakcie zabiegu spowoduje ,że znacznie się uspokoisz. Wybieraj również sprawdzony gabinet. Kieruj sie opinią znajomych, koleżanek, które korzystały już z usług danego specjality i są zadowolone z efektów jego pracy. Sprawdzaj też galerię prac. To co podoba się twojej koleżance niekoniecznie musi być w twoich guście. Ważne, żebyś wiedziała jakiego efektu możesz się spodziewać po wyjściu z gabinetu. To ograniczy stres związany z niepewnością w czyje ręce trafiłaś i jak finalnie będziesz wyglądać.

Jeśli panicznie boisz się bólu, przyjdź na zabieg z bliską ci osobą-oczywiście zapytaj o to wczesniej czy istnieje taka możliwość. Udowodniono, że w towarzystwie jesteśmy w stanie znieść większe natężenie bólu niż w samotności. Dodatkowo obecność bliskich nam osób redukuje stres i sprawia, że czujemy sie zaopiekowani. Jednak najważniejsze jest to, abyś w obecnośći zabiegowca czuła się swobodnie i w swobodny sposób wyrażała swoje oczekiwania, miała do niego zaufanie i czuła,że ta osoba wie co robi. 

Aby mieć pewność, że wykonywanie zabiegu nie będzie powodować dyskomfortu zrezygnuj z porannej kawy, a na zabieg postaraj sie umówić w tych dniach , kiedy nie masz miesiączki. Obie te rzeczy powodują wzmożoną wrażliwość na bodźce bólowe. 

A zatem.... wyśpij się, zabierz ze sobą dobry humor i ciesz się z faktu , że już wkrótce wykonasz swój wymarzony zabieg. Właśnie takie nastawienie sprawi, że wizyta w gabinecie będzie dla ciebie przyjemnością.

Jeśli masz doświadczenia w tym temacie było by miło gdybyś podzieliła się nimi w komentarzu.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.